Efsane Gap Turu Otobüslü Tur Programı

Binlerce Yıllık Bir Tarih, Tarihin Sıfır Noktası MARCATOUR Farkıyla

 OTOBÜSLÜ GAP & DİYARBAKIR TURU 

Klasik Program 7 GÜN 7 GECE | 5 Gece 5-4* OTELLER'DE KONAKLAMA

Adana - Antakya - Gaziantep - Halfeti - Göbeklitepe - Harran - Urfa - Mardin - Midyat - 
Hasankeyf -  Yeni Şehir Diyarbakır - Kahta - Nemrut - Adıyaman -  Kahramanmaraş

GAZİANTEP, ŞANLIURFA, MARDİN, DİYARBAKIR, ADIYAMAN KONAKLAMA

 Oteller'de 5 Sabah Kahvaltısı ve 4 Akşam Yemeği Dâhil
 Diyarbakır'da Konaklama Ayrıcalığı
 Uzman Rehber Kadrosu ve Yeni Model Otobüslerle
 Dolu Dolu Bir Program, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin&Midyat Gezileri Fiyata Dahil
 Urfa'da Yemekli Sıra Gecesi    Nemrut'ta Gün Batımı   Halfeti'de Tekne Turu 

Tüm turlarımız da kademeli fiyat değişikliği uygulanabilmektedir. Kademeli kontenjan doldukça fiyatlar artış gösterebilir.

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
Girne Ofis, Bostanlı İskele, Karşıyaka Anıt, Lozan, Üçyol, Üçkuyular, Ege Üni. Acil

Tur Hareket Tarihleri:
22 Nisan • 02, 13, 20, 27 Mayıs • 03, 10, 17, 24 Haziran • 11, 29 Temmuz • 19 Ağustos • 02, 09, 16, 23, 30 Eylül • 07, 14, 21, 28 Ekim • 04, 11, 18 Kasım

Kalkış Yerleri: Tur Hareket Detayları Kalkış Yerleri: Girne , Bostanlı İskele, Karşıyaka Anıt, Lozan, Üçyol, Üçkuyular, Ege Üni. Acil Tur Hareket Tarihleri: 22 Nisan • 02, 13, 20, 27 Mayıs • 03, 10, 17, 24 Haziran • 11, 29 Temmuz • 19 Ağustos • 02, 09, 16, 23, 30 Eylül • 07, 14, 21, 28 Ekim • 04, 11, 18 Kasım
PROGRAM
-
1. Gün: İZMİR - ADANA

Akşamüzeri saat 16:30 ile 18:30 arası sizleri  Bostanlı İskele, Karşıyaka Anıt, Üçyol, Üçkuyular, Bornova buluşma noktalarından siz değerli misafirlerimizi alarak Konya üzeri Adana'ya doğru yola çıkıyoruz. Buluşma noktası saatleri, rehber ve araç bilgisi turunuzdan 1 gün önce SMS (Kısa Mesaj) olarak bildirilecektir.

2. Gün: İZMİR - KONYA - ADANA - ANTAKYA - GAZİANTEP

Sabah saatlerinde ekstra kahvaltı sonrası ADANA’ya gelerek SABANCI CAMİ’ni ve TAŞ KÖPRÜ'yü görüyoruz. 3 ilahi dinin birleştiği bir kent mozaiği olan Antakya’yı sizlerle tanımaya başlıyoruz. Farklı din ve mezheplere ait ibadethanelerin yan yana yaşadığı bu güzel şehirdeki ilk durağımız kentin yamacına kurulduğu dağa da adını veren ve bugünkü sınırlarımız içinde inşa edilen ilk cami olan Habib Neccar Cami oluyor. 7. yüzyılda buradaki bir tapınağın kalıntıları üzerine yapılan cami depremler nedeniyle farklı yıllarda onarılmış ve eklemeler yapılmıştır. Hristiyan ve İslam kaynaklarına göre Habib Neccar’ın hikayesini rehberimizden dinledikten sonra Hac Dağı’nın eteklerindeki Aziz Pierre Kilisesi’ne gidiyoruz. Hristiyanlık inancının ilk yayıldığı dönemde Aziz Petrus’un ilk kez vaaz verdiği ve cemaatin ilk kez Hristiyan isminin kullandığı bu mağara kilise Hristiyanlık tarihindeki önemi nedeniyle 1963 yılında Papa tarafından Kudüs’ten sonra Hristiyanlar için ikinci hac merkezi olarak ilan edilmiştir. Kiliseyi rehberimizin anlatımları eşliğinde gezdikten sonra ANTAKYA MUTFAĞI'nın eşsiz lezzetlerinin ve meşhur KÜNEFE'sinin tadına bakmak üzere serbest zaman veriyoruz. Mozaik koleksiyonu bakımından oldukça zengin olan Antakya Arkeoloji ve Mozaik Müzesine gidiyoruz. Çoğunluğunu Daphne kentindeki villaların tabanlarındaki mozaiklerin oluşturduğu müzede mozaiklerin yanı sıra Amik Ovası’ndaki höyüklerden elde edilen eserleri rehberimizden aldığımız bilgiler eşliğinde gördükten sonra şehri ikiye ayıran Asi Nehri'ni görerek Eski Antakya Evleri'nin olduğu sokakta yürüyüş ile Meşhur Uzun Çarşı'da dileyen misafirlerimiz alışveriş yapabilir. Daha sonra Kurtuluş Savaşı esnasında halkın göstermiş olduğu üstün hizmetlerden ötürü Gazi ünvanını alan şehrimiz olan GAZİANTEP'e giderek otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde. Konaklama: 5*Shimall Otel, 4*Metgold Otel, 4* Safir Hotel vb.

3. Gün: GAZİANTEP - HALFETİ - HARRAN - ŞANLIURFA

Sabah kahvaltımızın ardından Helenistik dönemde “Toroslardaki Antakya” anlamına gelen ‘Antiochia Ad Taurum’ adı verilen, Arap kaynaklarda Ayıntap olarak geçen, güneydoğu anadolu bölgesinin sosyo-ekonomik açıdan en gelişmiş ili Gaziantep’i tanımaya başlıyoruz. Şehir merkezinde yürüyerek yapacağımız gezimizde dar sokakları ve birbirinden güzel sivil mimari yapılarından oluşan yerleşimde Gaziantep Kalesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze ulaşan Hanları gördükten sonra Tahmis kahvesine ulaşıyoruz. İlk kez 1638 yılında yapılan, 1901 yılındaki yangından sonra yenilenerek günümüze gelen Tahmis Kahvesi’nde vereceğimiz mola ardından artık çarşılarda satılan birbirinden güzel Yemeniler, meşhur Almacı Pazarından yöreye özgü baharatlardan ve yörede Bandırma olarak bilinen cevizli sucuklardan, Bakırcılar Çarşısında satılan birbirinden güzel bakır eserlerden almak için vereceğimiz serbest zaman ardından Zincirli Bedesten'i ziyaret ederek, Büyük İskender tarafından geçit yeri anlamında isimlendirilen ZEUGMA’dan çıkartılan mozaiklerin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi oluyor. Dünyaca ünlü ‘Çingene Kızı’ mozaiğinin yanı sıra konusunu Yunan mitolojisinden alan mozaikleri rehberimizin anlatımları eşliğinde gördükten sonra, Fırat nehri üzerinde kuzeyden güneye 4. baraj olan Birecik Barajı ile bir kısmı sular altında kalan Halfeti’ye doğru yola çıkıyoruz. Bizi bekleyen özel teknemizle Birecik Baraj gölü üzerinde birbirinden güzel manzaraların eşliğinde yaklaşık bir saat sürecek tekne turumuza başlıyoruz. Tekne turumuz esnasında ilk dikkatimizi çeken Fırat nehri ile Merziman Çayı’nın birleştiği noktada kurulan heybetli Rumkale oluyor. Kalenin ardından bir zamanlar yaşam alanı olarak kullanılmış mağara evleri ve önemli bir kısmı sular altında kalmış olan Savaşan köyünü, sular altında kalan caminin suların üzerinde kalan tek kısmı olan minaresini görüp fotoğrafladıktan sonra tekrar otobüsümüzle buluşup Harran’a doğru yola çıkıyoruz. Kentin meşhur Konik kubbeli evlerinden olan Kültür Evi'ni ziyaretimiz sonrası İslamiyet döneminin ilk üniversitesi olan Harran Üniversitesi, Ulu Cami, Harran Höyüğü ve Harran Kalesi'ni gördükten sonra Şanlıurfa'ya gelerek otelimize yerleşiyoruz. Dileyen misafirlerimiz ile yöreye özgü, namı Dünya'ya yayılmış olan yemekli Urfa Sıra Gecesi'ne katılıyoruz. Konaklama otelimizde. Konaklama: Urhay Cave Butik Otel, 4*Grand Urfa, El Ruha Otel, Uludağ Otel, Park Vizyon Otel vb.

4. Gün: ŞANLIURFA - GÖBEKLİTEPE - MÜZE KENT MARDİN

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası peygamberler şehri Şanlıurfa’yı tanımaya başlıyoruz. Helenistik dönemin meşhur Edessa kenti olan ve Hristiyan resim sanatı üzerinde büyük etkisi olan kutsal mendil olayında önemli rolü olan Abgar Krallığı’nın başkenti olan Şanlıurfa’da Hz İbrahim’in Nemrut tarafından ateşe atıldığına inanılan Balıklıgölü, az ilerisindeki Ayn Zeliha gölünü, Rızvaniye camisini ve Hz İbrahim’in doğduğu mağara olarak bilinen mağarayı görüyoruz. Daha sonrasında insanlığın bilinen ilk mabedine, Göbeklitepe’ye doğru yola çıkıyoruz. 1996 yılında kazı çalışmaları başlayan Göbeklitepe’nin Neolitik dönem insanının kutsal tapım merkezi olduğu bilinmektedir. Buradaki tapınakları görüp Göbeklitepe hakkında rehberimizden bilgi aldıktan sonra müze kent Mardin’e ulaşıyoruz. Buradaki ilk durağımız olan Mardin’in dar sokaklarında yapacağımız yürüyüşümüzde bölgenin kültürel ve tarihi açıdan en önemli sembollerinden birisi olan ‘Safran Manastırı’ şeklinde Türkçe'ye çevirebileceğimiz ve 1166 – 1932 yılları arasında Süryani Ortodoks Patrikliği merkezi olan Deyr-ul Zafaran Manastırı'nı ziyaret ediyoruz. Daha sonra kent dokusunun önemli bir unsuru olan Artuklu mimarisinin en güzel örneklerinden olan, kentteki en süslü taç kapıya sahip ve Mardin‘deki son Artuklu eseri olan Latifiye Camisi'ni gördükten sonra Mardin’in ‘Mimar Sinan’ı olarak bilinen Mimarbaşı Lole Serkis Gizo tarafından yapılan PTT binasını ve minaresi yine Lole tarafından yapılmış olan Şehidiye camisini yolumuzun üstünde gördükten sonra yörenin meşhur kahvelerini ve badem şekerlerini ve Süryani şarap alışverişimizi yapıyoruz ve aracımızla buluşup Kasımiye Medresesi’ne gidiyoruz. İki katlı ve Açık Avlulu Medrese tipinin en güzel örneklerinden olan Kasımiye medresesini gezip özellikle de ana eyvanda bulunan çeşmeden, avlusunda bulunan havuza akan suyun hikayesini rehberimizden dinledikten sonra yöreye özgü bir çok ürünü bulabileceğiniz ve alışveriş yapacağınız Mardin Çarşısında serbest zaman veriyoruz. Daha sonra otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ile birlikte otelimiz de düzenlediğimiz eğlence ile keyifli anlar yaşayacağız. Konaklama otelimizde. Konaklama5*Yay Grand Otel, 5*Ramada By Wyndham Otel , 5*Matiat Otel, 4*Raymar Hotel vb.

5. Gün: MİDYAT - HASANKEYF - DİYARBAKIR

Sabah otelimizde alacak olduğumuz kahvaltı sonrası Midyat'a doğru hareket ediyoruz. Günümüzde bir çok dizi de gördüğümüz Midyat Konuk Evi olarak bilinen eski bir Süryani yapısı olan konağı gezdikten sonra Gümüşçüler Çarşısında vereceğimiz serbest zamanda dileyen misafirlerimiz bölgenin önemli el sanatlarından olan Telkari gümüş işçiliği örneklerini görüp alışverişlerini yapabilirler. Daha sonra ILISU Barajı'nın yapılması ile birlikte sular altında kalan Hasankeyf'e doğru yola çıkıyoruz. Sular altında kalmadan önce taşınan Hasankeyf'in yeni yerleşkesini gördükten sonra Batman üzerinden Diyarbakır'a gelerek otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde. Konaklama: 4* New Garden Hotel, 4* Demir Hotel, 4* Plaza Otel vb.

6. Gün: DİYARBAKIR - ADIYAMAN - KAHTA - NEMRUT DAĞI

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası dolu dolu bir Diyarbakır Turuna başlıyoruz. ULU CAMİ, CAHİT SITKI TARANCI’nın dünyaya geldiği ve günümüzde müze olan evini ziyaret ediyoruz. Hasan Paşa Hanı, On Gözlü Köprü, 4 Ayaklı Minare, Kale Surları ve İç Kale ziyaret edildikten sonra Adıyaman Kâhta'ya doğru devam ediyoruz. Kâhta ilçesi üzerinden Nemrut dağı milli parkı sınırları içerisinde bulunan Kommagene Krallığı’ndan günümüze kalan en önemli eserleri görmek üzere yola çıkıyoruz . İlk durağımız Kommagene ailesi kadınları için yaptırılan ve önündeki sütun üzerinde bulunan kartal heykeli nedeniyle yöre halkı tarafından Karakuş Tümülüsü olarak adlandırılan mezar yapısını da görerek minibüslerimizle Roma İmparatoru Septimus Severus zamanında eski adıyla Chabinas şimdiki adıyla Cendere suyu üzerinde inşa edilen Cendere Köprüsü 'ne doğru devam ediyoruz. Yaklaşık 1900 yıldır ayakta olan bu köprüyü görüp Septimus Severus ailesiyle olan ilişkisini rehberimizden dinledikten sonra Kommagene Kralları’nın yazlık başkent olarak kullandıkları Arsemia kentinin yakınından geçerek Nemrut Dağı’na ulaşıyoruz. 2150 mt yükseklikteki zirvede Antiochos’un mezarının doğu ve batı taraflarındaki Zeus – Oromasdes, Apollon – Mithras, Herakles – Artagnes, Kommagene – Fortuna tanrılar heykellerini rehberimizin anlatımları ile yanıdıktan sonra GÜN BATIMINI izliyoruz. Gün batımı sonrası minibüslerimize binerek otelimize ulaşıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde. Konaklama: 5* Grand İsias Otel, 4* Bozdoğan Otel, 4* Antiochos Otel, 4* Adıyaman Park Otel vb.

7. Gün: KAHRAMANMARAŞ - ADANA - KONYA - İZMİR

Oteldeki sabah kahvaltımızın ardından Kahramanmaraş’a gidiyoruz. KAHRAMANMARAŞ’a doğru yola çıkıyoruz. Kahramanmaraş merkezde  BAKIRCIAR ÇARŞISI ve SÜTÇÜ İMAM HEYKELİ göreceğimiz yerler arasında. Yine merkezde şehrin simgelerinden biri olan Tarihi Kalesini de panoramik görme şansımız oluyor. Daha sonra siz değerli misafirlerimizi ünü yurtdışına taşmış olan Maraş'ın dövme dondurmasının tadına bakıyoruz. Dileyen misafirlerimiz Maraş'ın meşhur paçasını tadabilir. Daha sonra geri dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Molalarımız ile birlikte yapacak olduğumuz yolculuk sonrası Adana - Konya üzeri İZMİR’e ulaşıyoruz. Bir başka MARCATOUR seyahatinde buluşmak üzere siz değerli misafirlerimizle vedalaşıyoruz.

OTELLERİMİZ

 1. GECE 5*Shimall Otel, 4*Metgold Otel, 4* Safir Hotel vb.
 2. GECE Urhay Cave Butik Otel, 4*Grand Urfa, El Ruha Otel, Uludağ Otel, Park Vizyon Otel vb.
 3. GECE 5*Yay Grand Otel, 5*Ramada By Wyndham Otel , 5*Matiat Otel, 4*Raymar Hotel vb.
 4. GECE 4* New Garden Hotel, 4* Demir Hotel, 4* Plaza Otel vb.
 5. GECE 5* Grand İsias Otel, 4* Bozdoğan Otel, 4* Antiochos Otel, 4* Adıyaman Park Otel vb.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Lüks Otobüslerimizle Ulaşım ve Çevre Gezileri (minibüs gidilen güzergahlar hariç)
 • Otobüs içi ikramlar
 • Belirtilen Otel 5 Gece Konaklama
 • Otellerde alınan 5 sabah kahvaltısı ve 4 akşam yemeği
 • Profesyonel Rehberlik Gap Bölgesisnin Uzman Rehberleri
 • Mesleki Sorumluluk Sigortası (65 yaş üzeri ilave 40TL)
 • MARCA TOUR GÜVENCESİ VE KALİTESİ

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Öğle Yemekleri ve Molalarda Alınan Yiyecek ve İçecekler
 • Müze, Ören Yeri Girişleri
 • Her Türlü Otel Ekstraları
 • Halfeti tekne turu, Sıra Gecesi, Nemrut dağı minibüs ücreti
ÇIKIŞ TARİHLERİ VE FİYATLAR
DİĞER BİLGİLER
Kalkış Yerleri
  Notlar

  İptal Şartları
  https://marcatour.com/tur-60-efsane-gap-turu-otobuslu.html

  İSMET KAPTAN MAHALLESİ GAZİOSMANPAŞA BULVARI NO:7-Z:11 HİLTON CENTER /KONAK-İZMİR
  +90 232 424 08 28


  Bu çıktı 30.11.2022 20:39 tarihinde verilmiştir. tur programında ve fiyatlarında değişiklik yapabilir. Lütfen rezervasyon anında yeniden kontrol ediniz.